Un forum dedicat supermamicilor, supertaticilor si superbunicilor!

AcasaCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Echipa SuperBebeShop va ureaza bun venit pe forumul dedicat SuperMamicilor, SuperTaticilor si SuperBunicilor!

Distribuiţi | 

Analizele in sarcina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ana Naghi

Puncte : 36
Data de inscriere : 30/08/2012
Varsta : 33

MesajSubiect: Analizele in sarcina   Vin Aug 31, 2012 4:23 am

Acum avem posibilitatile pe care mamele noastre nu le aveau si totusi multe mamici nu dau importanta analizelor din timpul sarcinii.Tu le-ai facut?Ai avut nemultumiri privind discutia cu medicul tau ginecolog?Ti-a explicat rezultatele?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
AdminElena
Admin

Puncte : 277
Data de inscriere : 21/08/2012
Varsta : 32
Localizare : Mangalia

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Vin Aug 31, 2012 10:33 am

Ai mare dreptate Ana! Multe mamici nu acorda suficienta importanta analizelor din timpul sarcinii, unele poate din lipsa banilor, altele poate ca pur si simplu considera ca nu sunt necesare atatea analize...multe spun..."pe mine mama m-a nascut sanatoasa si nu a mai facut atatea analize..."
Eu nu sunt de acord cu ele! Poate mamele noastre nu au facut atatea analize pentru ca nu exista posibilitatea, dar pe vremea lor erau foarte multi copii care se nasteau cu handicap, cu malformatii...doar ca nu se facea atata caz si multe nu aflau de aceste pericole Sad
Eu personal am facut foarte, foarte multe analize, 3D-ul, 4D-ul, triplu test, si pentru sindromul Down, absolut tot ce mi-a dat doctorul sa fac.
Intradevar pe toata sarcina am cheltuit foarte multi bani cu aceste analize, lunar cred ca cheltuiam intre 400-800 de lei cu consultatia la ginecolog si analizele pe care trebuia sa le fac, dar nimic nu era mai important sa stiu ca totul este ok cu evolutia sarcinii si ca eu sunt perfect sanatoasa Smile
Nu regret nici un banut pe care l-am cheltuit in timpul sarcinii, am filmulete de la fiecare eco, am pozele de la 3D si 4D, amintiri care cor ramane mereu alaturi de noi.
Datorita analizelor, am putut sta linistita ca fetita nu prezinta nici un handicap, nici o malformatie si singurele griji au ramas doar in momentul nasterii.
Asa ca parerea mea...dragi viitoare mamici, incercati sa faceti toate analizele posibile.
Sus In jos
AdminAlexandra
Admin

Puncte : 42
Data de inscriere : 17/08/2012
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Lun Sept 03, 2012 4:32 am

Si pentru viitoarele mamici, le puteti detalia analizele ce le-ati facut din prima luna de sarcina? Bineinteles in limita in care va reamintiti.
Eu am o mare nelamurire referitoare la RH. In cazul in care partenerii au RH diferit, graviduta trebuie sa faca anticorpi luna de luna?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://superbebeshop.forumhit.ro
Ana Naghi

Puncte : 36
Data de inscriere : 30/08/2012
Varsta : 33

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Vin Sept 14, 2012 10:14 am

Apropo de Rh,din cate stiu eu,nu se fac anticorpi luna de luna.Cumnata mea are Rh neagtiv,fratele meu Rh pozitiv si parca a facut la inceput si pe la 7 luni daca nu ma insala memoria.
Sus In jos
samy2009

Puncte : 23
Data de inscriere : 29/10/2012

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Lun Oct 29, 2012 1:45 pm

Elena sunt de acord ca trebuie sa faci analize ptr ca acum ''bagand atatea chimicale'' in noi sanse ca sa faci un copil cu handicap sunt mari dar daca nu iti permiti ce faci?
Eu nu am mai avut la bebe2 posibilitatea sa imi mai platesc toate analizele si nu mi-am facut decat cele care au fost strict necesare.
Am fost comentata mult dar nu mi-a pasat am pastrat banii ptr nastere.
Am considerat ca este mult mai important sa manac multe fructe si legume si sa imi platesc nasterea decat sa dau pe tot felul de teste.
Sincer m-am gandit ca daca bebe avea ceva probleme si imi zicea medicul nu renuntam la el.
M-am rugat mult sa am un bebe sanatos.
Din fericire totul a fost bine.
Sus In jos
AdminElena
Admin

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Lun Oct 29, 2012 2:23 pm

samy2009 a scris:
Elena sunt de acord ca trebuie sa faci analize ptr ca acum ''bagand atatea chimicale'' in noi sanse ca sa faci un copil cu handicap sunt mari dar daca nu iti permiti ce faci?
Eu nu am mai avut la bebe2 posibilitatea sa imi mai platesc toate analizele si nu mi-am facut decat cele care au fost strict necesare.
Am fost comentata mult dar nu mi-a pasat am pastrat banii ptr nastere.
Am considerat ca este mult mai important sa manac multe fructe si legume si sa imi platesc nasterea decat sa dau pe tot felul de teste.
Sincer m-am gandit ca daca bebe avea ceva probleme si imi zicea medicul nu renuntam la el.
M-am rugat mult sa am un bebe sanatos.
Din fericire totul a fost bine.
Samy, cand nu ai posibilitati, nu-ti ramane decat sa te rogi ca totul va fi bine...Daca te stii ca nu ai probleme si ai grija mare in timpul sarcinii, cred ca poti renunta la unele analize, acum depinde...stii cum e la primul bebe...sufli si in iaurt Laughing La al doilea, deja stii "cu ce se mananca"...si poate mai poti sa faci unele compromisuri... Razz
Important e ca printesa a fost sanatoasa!
Sus In jos
samy2009

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Lun Oct 29, 2012 2:40 pm

DA, multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut probleme.
Am dus o viata echilibrata de cand ma stiu dar acum cu atatea anomalii genetice nu mai ai siguranta.
Mi-a zis la ecograf ca totul este ok la fiecare control si dezvoltarea lui bebe era buna.
Eu stiu cazuri cand le-a zis ca bebe este cu boli grave si nu au renuntat si bebe a fost sanatos.
Bine, sunt medici care nu se inseala dar sunt si din cei care se insala si atunci mamica sta cateva luni bune cu o teama imensa ca bebe are probleme si defapt este ok.
Sus In jos
AdminElena
Admin

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Lun Oct 29, 2012 2:48 pm

Doamne fereste de asa medici... Sad Eu multumesc lui Dumnezeu am avut un medic foarte bun, este sirian, si este foarte, foarte dedicat meseriei lui, se vede ca face totul din placere si este un medic foarte bun.
Sus In jos
samy2009

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Mier Oct 31, 2012 7:06 am

Mai sunt si medici care dau gres dar nu ar recunoaste in veci.
Sunt multi care te pun sa iti faci analize aiurea ca stiu ca esti tanar si dispus sa stii ca totul este ok.
Eu am avut noroc cu o doctorita care mi-a zis ce trebuie facut ca sa fie ok.
Sus In jos
AdminAlexandra
Admin

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Sam Noi 10, 2012 9:38 am

Avand in vedere ca bebe are 4 luni in burtica Very Happy de la inceputul sarcinii mi-am notat exact costul analizelor....asa....de curiozitate....si la final o sa vi-l comunic si voua...sper sa nu ramaneti asa Shocked
Sus In jos
AdminAlexandra
Admin

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   Sam Noi 10, 2012 9:42 am

Mai am o intrebare mamici....in ce luna l-ati simtit pe bebe miscandu-se in burtica? Eu pe la 3 luni si un pic am simtit ca atunci cand ti se zbate un muschi (nu stiu prea bine sa descriu) insa nimeni nu ma crede, nici macar doamna doctor...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Analizele in sarcina   

Sus In jos

Analizele in sarcina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SuperBebeShop :: Sarcina si Nasterea Bebelusului :: Evolutia sarcinii-
Mergi direct la: