Un forum dedicat supermamicilor, supertaticilor si superbunicilor!

AcasaCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Echipa SuperBebeShop va ureaza bun venit pe forumul dedicat SuperMamicilor, SuperTaticilor si SuperBunicilor!

Distribuiţi | 

Clinica privata sau spital de stat?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AdminElena
Admin

Puncte : 277
Data de inscriere : 21/08/2012
Varsta : 33
Localizare : Mangalia

MesajSubiect: Clinica privata sau spital de stat?   Mier Aug 29, 2012 4:12 am

Din pacate eu nu prea am avut prea multe optiuni si pentru siguranta mea si a fetitei mele a trebuit sa aleg sa nasc intr-o clinica privata...
De ce spun asta? Pentru ca la noi in Mangalia sunt doar doi medici ginecologi...care...daca vrei sa nasti normal nici macar nu se sinchisesc sa te asiste... Sad desi poate ai fost toata sarcina la caninetul lor particular nici nu stau la discutii decat cu cezariana Sad si plus spaga aferenta operatiei de 400 de euro....
Ar mai fi fost o varianta sa nasc la Spitalul Judetean din Constanta, insa si aici la nasteri naturale condiriile sunt mizere, este o imputiciune de nedescris si nu te poti duce acolo decat daca nasti prin cezariana, unde au renovat...si aici spaga difera intre 400 -700 de euro pentru nastere Sad
Si mai mult eu am jurat ca nu mai calc in spitalul judetean de cand am fost cu mama mea pentru niste analize si in mai putin de 24 de ore a murit Sad( cu zile din cauza unor nenorociti si a neglijentei lor si degeaba am avut banii in buzunar ca sa dam spaga in stanga si-n dreapta ca oricum nu ne-a bagat nimeni in seama Sad
Asa ca prea multe optiuni nu am avut si am ales sa nasc la o clinica privata din Constanta, la Euromaterna. Plus ca doctorul meu era acolo .
Nu am nici cel mai mic repros de facut acestei clinici, totul a fost ok, conditiile de 5 stele, personalul foarte amabil si nu am platit decat cat costa nasterea...nimic mai mult. Doar ca nasterea a costat foarte mult Sad cel putin pentru bugetul nostru Sad( pentru ca nu ne dadeau banii afara din casa Sad Dar asta a fost... ne-am imprumutat si totul a fost bine. Pana la urma am considerat ca nimic nu e mai important decat sanatatea fetitei mele si a mea si ca o sa ne descurcam noi cumva...
Nasterea a costat...5500 de lei Sad dar acum imi strang in brate o printesa minunata.
In cazul meu chiar nu aveam de ales mai ales ca trecusem prin multe necazuri cu spitalele de stat Sad Nu am vrut sa risc absolut nimic!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
floare de colt

Puncte : 25
Data de inscriere : 28/08/2012

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Mier Aug 29, 2012 6:01 am

elena eu am nascut la stat si aici ma refer la maternitatea cuza voda din iasi ,conditile au fost cat se poate de bune , asistentele sau comportat binsor dar asta pentru ca stiau sa se bage sub pielea mamicilor (si tu dadeai in buzunar un banut) in 2008 cand am nascut eu nustiu cat era o nastere prin cezariana ,insa eu eam dat dr ceva banuti desi nu trebuia ca eu nu aveam voie sanasc altfel datorita unor probleme la coloana aparute in timpul sarcini . cred ca nici un banut din lume nu face cat fericirea pe care o simte o mamica cand totul e bine .si asi poate vedea puiul sanatos,
Sus In jos
Ana Naghi

Puncte : 36
Data de inscriere : 30/08/2012

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Vin Aug 31, 2012 4:28 am

Am nascut la spital de stat,dar am adus absolut totul de acasa pentru cezariana. Crying or Very sad Medicii si asistentele au fost adevarati profesionisti,din punctul asta de vedere nu am ce sa reprosez.Numai ca daca nu aveam bani ce faceam? pale
Sus In jos
AdminAlexandra
Admin

Puncte : 42
Data de inscriere : 17/08/2012
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Lun Sept 03, 2012 4:50 am

Elena din pacate tu ai avut parte de multe necazuri si neplaceri legate de spitalele de stat Crying or Very sad
In plus, Mangalia ca si multe alte orase, nu au spitale care sa ofere viitoarelor mamici conditii optime pentru nastere. Probabil ca orice mamica in situatia ta ar fi procedat la fel, in fond si la urma urmei banii sunt doar niste hartii care vin si se duc. 5500 lei sunt foarte multi bani pentru o nastere insa asa cum afirmai si tu, faptul ca printesa ta este sanatoasa, este cel mai important.
Am auzit de cazuri in care la Campulung, medicul, daca il poti numi asa, la nasterea normala a unei fetite, i-a rupt clavicula. Saracii parinti au trebuit sa vina dupa aceea la Bucuresti la Spitalul Marie Curie pentru mai multe interventii. Medicul in cauza a plecat nepasator in concediu...oare merita astfel de medici sa mai profeseze?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://superbebeshop.forumhit.ro
AdminElena
Admin

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Lun Sept 03, 2012 5:41 am

Asa este Alexandra! Eu nu prea am avut de ales... Sad
Sincer sunt foarte multi medici care nu au ce cauta in spitalele de stat...dar asta e...asta e tara in care traim Sad
Sus In jos
Ana Naghi

Puncte : 36
Data de inscriere : 30/08/2012

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Vin Sept 14, 2012 10:23 am

Pot spune ca am avut norocul sa imi permit toate analizele si testele in sarcina,dar si o nastere cu totul in sacosica!Ma gandesc insa ce faceam daca nu aveam bani,cum se intampla des cu multe mamici...Ma rugam la Dumnezeu sa fie totul bine...si atat? Crying or Very sad
Sus In jos
AdminElena
Admin

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Vin Sept 14, 2012 10:46 am

Ana Naghi a scris:
Pot spune ca am avut norocul sa imi permit toate analizele si testele in sarcina,dar si o nastere cu totul in sacosica!Ma gandesc insa ce faceam daca nu aveam bani,cum se intampla des cu multe mamici...Ma rugam la Dumnezeu sa fie totul bine...si atat? Crying or Very sad
Din pacate Ana, daca nu ai bani e ingrozitor de greu si foarte periculos atat pentru mamica cat si pentru copilas..si eu spun asta pentru ca am avut caz in familie Sad cand a ramas insarcinata sora mea (amandoi cu salarii mici si nu si-a permis toate analizele si o nastere prin cezariana) asta acum 10 ani si...Sad a nascut o fetita, un ingeras...dar la propriu Sad( pentru ca a nascut-o moarta Sad( si a fost in pericol chiar si sora mea, care a facut o criza si i-a crescut glicemia si de atunci se lupta cu diabetul (este "mic" dar...este). Sora mea nu a mai facut copii de atunci si acum nici nu stiu daca mai face pentru ca e destul de riscant cu diabetul si mai are si tensiune Sad
Eu eram mica pe atunci si din pacate noi am fost o familie cu venituri mici spre "modeste" adica nu ne permiteam chiar atat de multe...Sad de aceea eu mi-am dorit mult sa fac o facultate si sa depasesc aceasta situatie...si am reusit in mare masura pentru ca am luptat, am un job bunicel (sper sa-l mai am cand ma intorc la munca Rolling Eyes ) si am fost dintre cele care "mi-am permis" sa nu risc absolut nimic...dar cu greu si cu datorii...
Insa nu toti isi permit sa se indatoreze Sad si isi asuma astfel de riscuri ...cum a parit sora mea...
Poate acum intelegi mai bine de ce am nascut la particular si nu am vrut sa risc nimic, am avut in familie mult prea multe necazuri Sad
Sus In jos
AdminAlexandra
Admin

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Dum Oct 14, 2012 2:07 am

AdminElena a scris:
Ana Naghi a scris:
Din pacate Ana, daca nu ai bani e ingrozitor de greu si foarte periculos atat pentru mamica cat si pentru copilas..si eu spun asta pentru ca am avut caz in familie Sad cand a ramas insarcinata sora mea (amandoi cu salarii mici si nu si-a permis toate analizele si o nastere prin cezariana) asta acum 10 ani si...Sad a nascut o fetita, un ingeras...dar la propriu Sad( pentru ca a nascut-o moarta Sad( si a fost in pericol chiar si sora mea, care a facut o criza si i-a crescut glicemia si de atunci se lupta cu diabetul (este "mic" dar...este). Sora mea nu a mai facut copii de atunci si acum nici nu stiu daca mai face pentru ca e destul de riscant cu diabetul si mai are si tensiune Sad
Eu eram mica pe atunci si din pacate noi am fost o familie cu venituri mici spre "modeste" adica nu ne permiteam chiar atat de multe...Sad de aceea eu mi-am dorit mult sa fac o facultate si sa depasesc aceasta situatie...si am reusit in mare masura pentru ca am luptat, am un job bunicel (sper sa-l mai am cand ma intorc la munca Rolling Eyes ) si am fost dintre cele care "mi-am permis" sa nu risc absolut nimic...dar cu greu si cu datorii...
Insa nu toti isi permit sa se indatoreze Sad si isi asuma astfel de riscuri ...cum a parit sora mea...
Poate acum intelegi mai bine de ce am nascut la particular si nu am vrut sa risc nimic, am avut in familie mult prea multe necazuri Sad

Off Elena chiar ca ai avut parte de multe necazuri...ce nu te doboara, te intareste si sincer sunteti de apreciat pentru puterea de care ati dat dovada...
Sus In jos
samy2009

Puncte : 23
Data de inscriere : 29/10/2012

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Lun Oct 29, 2012 2:05 pm

Imi pare rau Elena ca din cauza unor nemernici o bucurie s-a transformat intr-o tragedie.
Mie mi-a fost foarte teama de momentul nasterii dar m zis ca trebuie sa rezist 3 zile in spital.
Asa ma incurajam eu singura Very Happy dar cand au aparut problemele doctorita la care am fost mi-a spus clar ca ea are clinica si daca vreau sa merg acolo ptr consultatii.
Cand am pasit ptr primul control in clinica am zis clar ca nu imi permit sa nasc acolo.
Apoi mi s-a spus ca trebuie cezariana nu voi putea naste natural...
Am facut imprumut ca sa nasc la privat ptr ca la stat iti trebuie ca medic semnatura sefului clinicii ca este de acord.
Am nimerit atunci cand era spitalul in carantina, eu nu as fi fost instare sa ma duc cu plicul...
A fost cea mai buna alegere.
La bebe2 daca nu nasteam la privat fetele mele nu ar mai fi avut mama.
Dai niste bani si te strangi ptr ei 1 an de zile dar cel putin stii ca fac ca totul sa fie ok.
Eu sfatuiesc mamicile care au probleme sa mearga la privat ca la stat pana fac rost de medicament in timpul operatiei si pana se ia decizii..., doamne fereste.
Si eu cunosc multe cazuri de bebei nenorociti la nastere si apoi parintii s-au chinuit cu ei prin spital.
Poate asta m-a si facut sa imi fie frica si sa accept mai usor sa imprumut si sa dau o suma asa mare ptr nastere.
2 persoane mi-au zis ca sunt nebuna ca platesc atatia bani si ele cand au fost sa nasca au vazut moartea cu ochii.
Una a stat in coma 1 saptamana nici nu s-a stiut daca mai scapa.
Prin ce clipe au trecut cei dragi ei nu va pot descrie.
Sus In jos
AdminElena
Admin

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Lun Oct 29, 2012 2:55 pm

Da Samy! Nu se merita sa risti sa nasti la un spital de stat decat daca te stii ca nu ai probleme si ai un medic foarte bun in care sa ai incredere si mai ales sa vina si sa asiste la nastere!
Adica vreau sa spun ca daca doctorul meu era la un spital de stat, poate as fi avut curaj sa nasc la un asa spital si sa cumpar eu tot ce e nevoie. Dar nu a fost asa, si eu sincer nu am vrut sa mai risc nimic, mai ales ca am avut atatea necazuri in familie...
Si eu sfatuiesc mamicile sa incerce sa puna banuti deoparte sau sa se imprumute si sa nasca la privat. Pana la urma imprumutul cu chiu cu vai il dai inapoi, dar viata sau sanatatea ta si a puiului tau nu ti-o mai da nimeni! De aceea nu se merita sa risti.
Ai facut foarte bine ca ai ales sa nasti la privat si sa nu risti nimic, mai ales ca stiai ca sunt probleme,,,
Sus In jos
AdminAlexandra
Admin

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   Sam Noi 10, 2012 9:56 am

Fetelor nu ma speriati si sa nu le speriem si pe celelalte mamici care urmeaza sa nasca...marea majoritate dintre mamici nasc la stat fara nicio complicatie (fereasca Dumnezeu de acele cazuri tragice care se pot intampla si in spitalele particulare). Intr-adevar din punct de vedere al igienei as alege cu ochii inchisi un spital particular insa atata timp cat exista un medic bun, care este pionul principal la o nastere, eu consider ca nu sunt motive de ingrijorare.
Din cate am auzit, in cazul in care apar complicatii la nastere si esti intr-un spital particular, tot la un spital de stat te vei trezi deoarece semnezi la inceput o hartie unde se specifica clar acest lucru (spun din auzite de la mamici ce au nascut la particular)
In cazul Elenei, a fost cea mai buna decizie luata insa in cazul celor ce locuiesc in orase mari, cum este Bucuresti si exista foarte multe spitale de stat, eu prefer ca banutii ce ii economisesc doar pentru un extra confort, sa ii folosesc pentru celule stem.
Sa nu ma intelegeti gresit. Daca banii nu ar reprezenta nimic, as naste tot la particular.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Clinica privata sau spital de stat?   

Sus In jos

Clinica privata sau spital de stat?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SuperBebeShop :: Sarcina si Nasterea Bebelusului :: Momentul nasterii-
Mergi direct la: