Un forum dedicat supermamicilor, supertaticilor si superbunicilor!

AcasaCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Echipa SuperBebeShop va ureaza bun venit pe forumul dedicat SuperMamicilor, SuperTaticilor si SuperBunicilor!

Distribuiţi | 

Nastere normala sau nastere prin cezariana?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AdminElena
Admin

Puncte : 277
Data de inscriere : 21/08/2012
Varsta : 32
Localizare : Mangalia

MesajSubiect: Nastere normala sau nastere prin cezariana?   Mier Aug 29, 2012 3:56 am

Dragi mamici si viitoare mamici,
Voi ce alegeti sau ati ales? Nastere normala sau cezariana?
Eu de exemplu am dorit sa nasc normal, insa din pacate nu s-a putut Sad Mi s-a rupt apa inainte de termen, nu aveam nici un fel de durere. Apoi mi-au facut injectia pentru dilatare si au inceput contractiile Sad( Vreau sa va spun ca am stat 6 ore in travaliu si degeaba Sad nu ma dilatam deloc Sad(
Desi doctorul meu , un om extraordinar, a stat permanent langa mine aceste ore, mi-a spus la un moment dat (putin dezamagit si eu pt ca si el isi dorea sa nasc normal Sad asa discutasem) mi-a spus ca mai devreme de inca 12 ore eu nu nasc Sad
Si atunci pentru siguranta printesei mele am acceptat sa intru in sala de operatii si sa-mi faca cezariana. Am acceptat acest lucru nu din cauza durerilor din timpul travaliului ci pentru ca in aceasta perioada a fost un moment in care i-a scazut pulsul copilului si atunci au actionat imediat si au reusit sa o stabilizeze si mi-a fost frica sa mai stau in travaliu si sa pateasca fata ceva din cauza contractiilor Sad
Oricum doctorul imi spusese ca daca se mai intampla inca o data sa-i scada pulsul ma baga de urgenta in cezariana, pentru ca era riscant.
Asa ca...am facut cezariana Sad SIncer mi s-a parut ingrozitor pentru ca nu eram pregatita pentru "taietura" si am suferit putin in sinea mea...dar am avut noroc ca m-am recuperat foarte repede, durerile au trecut...si cred ca cel mai important este ca fetita mea este sanatoasa, este langa mine si e tot ce am mai scump pe lume I love you
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
floare de colt

Puncte : 25
Data de inscriere : 28/08/2012

MesajSubiect: Re: Nastere normala sau nastere prin cezariana?   Mier Aug 29, 2012 6:05 am

si eu de cand am aflat ca sunt insarcinata am tinut mortis sa nasc natural ,insa nui cum vrem noi si in urma unor probleme de coloana aparute in timpul sarcini nu am mai avut cum ,riscand sanatatea mea .acum daca va mai fi odata stiu ca tot cezariana va urma asa ca ma consolez singura ca totul este bine daca te rogii sa fie bine.
Sus In jos
Ana Naghi

Puncte : 36
Data de inscriere : 30/08/2012
Varsta : 33

MesajSubiect: Re: Nastere normala sau nastere prin cezariana?   Vin Aug 31, 2012 4:26 am

Toate drumurile au dus catre cezariana in cazul meu!De parca nu erau suficiente probleme,in ultima saptamana de sarcina am facut o gripa rebela care nu ma lasa nici macar sa respir cum trebuie...Medicul a decis sa nu punem copilul si nici pe mine in pericol,asa ca m-a programat pentru operatie.
Sus In jos
samy2009

Puncte : 23
Data de inscriere : 29/10/2012

MesajSubiect: Re: Nastere normala sau nastere prin cezariana?   Lun Oct 29, 2012 2:23 pm

Cel mai bine este sa lasi pe doctor sa decida.
Mie mi-a spus clar ca va fi cezariana cand eram in 4 luni dar m-a vazut ca m-am speriat si mi-a zis ca poate va fi natural.
Nu puteam natural, doctorita avea experienta si ea a stiut din prima ca trebuie cezariana.
Sus In jos
AdminElena
Admin

Puncte : 277
Data de inscriere : 21/08/2012
Varsta : 32
Localizare : Mangalia

MesajSubiect: Re: Nastere normala sau nastere prin cezariana?   Lun Oct 29, 2012 2:39 pm

Cel mai important este sa vina bebe sanatos si decizia trebuie luata pentru binele lui. Sunt cazuri cand nasc natural foarte usor si acele mamici sunt niste norocoase si copilasii sanatosi. Dar sunt si cazuri cum au fost ale noastre, cand a fost mai bine sa facem cezariana, pentru bebe si pentru noi Smile
Sus In jos
samy2009

Puncte : 23
Data de inscriere : 29/10/2012

MesajSubiect: Re: Nastere normala sau nastere prin cezariana?   Lun Oct 29, 2012 2:46 pm

Da, am zis ca trebuie sa am incredere in doctorita ca doar are experienta.
Nu conteaza decat ca bebe si mami sa fie bine dupa nastere indiferent ca este naturala sau cezariana.
bine conteaza sa ai si o recuperare rapida ca degeaba nasti natural daca ramai cu sechele.
Am o prietena care nu si-a mai revenit dupa cea dea 2a nastere, a facut depresie si e in tratament de foarte multi ani.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Nastere normala sau nastere prin cezariana?   

Sus In jos

Nastere normala sau nastere prin cezariana?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SuperBebeShop :: Sarcina si Nasterea Bebelusului :: Momentul nasterii-
Mergi direct la: